Drewno lite a klejone

Drewno lite a klejone

Drewno jest jednym z częściej stosowanych materiałów budowlanych. Jest wytrzymałe, łatwe w obróbce, uniwersalne. Jakie są różnice między drewnem litym a klejonym? I na które lepiej się zdecydować?

Drewno lite otrzymuje się z dwukrotnego przetarcia kłody. Jest to całkowicie naturalny materiał, który poddany zmiennym warunkom atmosferycznym i czynnikom zewnętrznym kurczy się i pęcznieje. Drewno lite wysycha całkowicie zazwyczaj dopiero po jego zamontowaniu, przez co zniekształca się i wykrzywia. Prawidłowa obróbka drewna litego zajmuje sporo czasu. Jeśli zostanie ono wykorzystane zbyt szybko, może zacząć pękać.

Drewno klejone wytwarzane jest z kilku warstw podłużnych listewek, zwanych lamelami. Powstałe elementy mogą osiągać nawet 40 metrów długości. W klejonce wykorzystuje się zazwyczaj sosnę i świerk. Rodzaj ten jest bardziej wytrzymały od tradycyjnego drewna litego. Wszystko dzięki starannemu suszeniu do maksymalnie 8-12 % wilgotności. Suche lamele mają frezowane złącza klinowe, które zazębiają się ze sobą. Z drewna wycina się wszelkie niedoskonałości, takie jak duże sęki. Następnie skleja się i ściska części, które zostają przycięte do odpowiedniego rozmiaru. Końcowym procesem jest wycięcie wszelkich potrzebnych otworów i zagłębień. W przeciwieństwie do drewna litego klejone charakteryzuje się dużą elastycznością. Plastyczność materiału umożliwia tworzenie łuków. Kleje wykorzystywane w tym procesie są odporne na wodę i działanie czynników atmosferycznych. Drewna klejonego używa się zazwyczaj do tworzenia dużych konstrukcji.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Łukasz Paluch flebolog

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Leasing drukarek DMD tonery

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Salon mody Rzeszów IMPRESJA

Sobieskiego 10
35-001 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Meble na wymiar- zalety i wady

Meble na wymiar- zalety i wady

Genesis - najnowsza technologia w medycynie estetycznej

Genesis - najnowsza technologia w medycynie estetycznej

Jak utylizować tusze i tonery?

Jak utylizować tusze i tonery?