Jak zachować się na ujeżdżalni?

Jak zachować się na ujeżdżalni?

Na ujeżdżalni obowiązują podobne zasady ruchu, jak na drogach, ponieważ mają one na celu zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom, szczególnie jeżeli trening na ujeżdżalni będzie prowadzony nie samodzielnie, lecz wraz z innymi jeźdźcami. Bez względu na to czy ujeżdżalnia jest dostępna w formie hali, czy odkrytego placu to obowiązują na niej pewne zasady, których każdy powinien przestrzegać. Jakie są główne zasady jazdy na ujeżdżalni?

Mijaj się lewymi rękoma
Jedną z najważniejszych zasad obowiązujących na ujeżdżalni jest to, aby wszystkie osoby z niej korzystające jeździły w jednym kierunku, chociaż oczywiście nie zawsze jest to możliwe — w takim przypadku warto zadbać o to, aby mijać się zawsze z lewej strony. Jak to wygląda w praktyce? A więc jeżeli jedziesz w lewą stronę, osoba, która nadjeżdża z prawej strony, powinna zjechać do środka i ustąpić Ci miejsca — i odwrotnie. Taka zasada obowiązuje oczywiście, jeżeli konie poruszają się tym samym chodem, ponieważ gdy koń porusza się wyższym chodem ma on pierwszeństwo nie ważne, w jakim kierunku się porusza. Największe koło na ujeżdżalni powinno być zostawione dla osób, które będą ćwiczyły galop, natomiast osoby poruszające się na koniach kłusem i stepem powinny poruszać się bliżej środka ujeżdżalni, coraz mniejszymi kołami. Przeczytaj także tutaj

Trzymaj odstęp i nie wyprzedzaj
Pamiętaj, że jeżeli kilka koni porusza się po ujeżdżalni, od każdego z nich musisz utrzymać odpowiedni odstęp, ponieważ nie jesteś w stanie przewidzieć reakcji konia, dlatego zawsze przy mijaniu konia, czy nawet podczas bezpośredniej jazdy za nim, warto zachować stosowną odległość, dzięki której zarówno Ty, jak i Twój koń będziecie bezpieczni. Kolejną zasadą, do której warto się stosować, jest zakaz wyprzedzania — jest to dość nierozsądne zachowanie, które może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli koniecznie musisz wyprzedzić, poinformuj jeźdźca znajdującego się przed Tobą o takim zamiarze. Pamiętaj, aby wyprzedzać wewnętrzną stroną i z zachowaniem odpowiedniej odległości.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Łukasz Paluch flebolog

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Leasing drukarek DMD tonery

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Salon mody Rzeszów IMPRESJA

Sobieskiego 10
35-001 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Skuteczne leczenie nadpotliwości czoła i owłosionej skóry głowy

Skuteczne leczenie nadpotliwości czoła i owłosionej skóry głowy

Co składa się na sukces cukierni?

Co składa się na sukces cukierni?

Dlaczego warto wybrać meble skórzane?

Dlaczego warto wybrać meble skórzane?